Automaty przemysłowe są wykorzystywane w różnych zakładach produkcyjnych od bardzo wielu lat. Dopiero od niedawna jednak stają się standardowym wyposażeniem, gdyż pierwotne maszyny automatyczne nie miały wystarczająco wysokiej precyzji by wykonywać skomplikowane zadania na elementach o niewielkich rozmiarach czy dużej delikatności.
Automatyczne roboty przemysłowe
Wszystkie automatyczne maszyny produkcyjne są do siebie dość podobne. Składają się one z ramienia hydraulicznego, na którym montowane są wszelkie narzędzia wymagane do zadań, jakie wykonuje automat na swoim stanowisku. Sterowane są natomiast za pomocą programu centralnego, w którym wprowadzane są wszelkie szczegóły zadań urządzenia. Ramiona robotyczne mogą być wykorzystywane do ogromnej ilości zadań. Po zamontowaniu spawarki gazowej czy laserowej mogą służyć do produkcji elementów maszyn lub części samochodowych. Mogą również być samodzielnymi urządzeniami montażowymi, wykonującymi proste prace, składanie części czy ich uzupełnianie. Najbardziej zaawansowane roboty o wysokiej precyzji są natomiast używane do produkcji elementów urządzeń elektronicznych. Mogą one wykonać z łatwością części, które byłyby poza możliwościami nawet najbardziej uzdolnionego pracownika, a na dodatek działają nieprzewanie, jeśli ich program zakłada ciągłą pracę. Zmiana ustawień i parametrów programu wykonawczego jest również bardzo prosta, i pozwala na zdecydowanie dokładne dostosowanie sprzętu do danego zadania.
Urządzenia te mogą być bardzo łatwo dostosowane do każdego miejsca pracy, a dzięki możliwości błyskawicznej wymiany narzędzi, ich relokacja i przystosowanie do nowego zadania są trywialną czynnością. Niektóre automaty są również na tyle niewielkie, iż mogą być przenoszone ręcznie, choć duże maszyny zazwyczaj służą przez cały czas w jednym miejscu.