Barf dla początkujących

Jeżeli jesteś świeżo upieczonym właścicielem psa lub kota, często masz w głowie szereg niejasności. Głównie związanych z zachowaniem Twojego czworonoga, ale również z jego dietą czy opieką weterynaryjną. W tym artykule pokrótce postaramy się wyjaśnić jak zacząć lub przestawić psa na inną dietę. 

Jak zacząć lub przestawić zwierzaka na barf

dieta barfJeżeli nasz pies czy kot od wieków zjada suchą czy nawet mokrą karmę zmiana na surowe mięso nie może wyglądać tak, że pójdziemy do sklepu kupimy pół kilograma wołowiny i wrzucimy do miski!. Nie, nie – tak możemy tylko zaszkodzić. Najpierw musimy zgłębić kilka podstawowych zasad, na czym tak na prawdę polega dieta barf. Po pierwsze jeżeli chodzi o kości, które są przede wszystkim źródłem wapnia, złota zasada jest taka, iż podajemy je tylko psom lub kotom, które potrafią sobie z nimi poradzić. Kości podajemy tylko i wyłącznie surowe, nigdy nie podajemy zwierzakom kości poddanych obróbce termicznej. Grozi to odłamaniem się miękkiego kawałka ostrej kości i wbicia go w przewód pokarmowy. Nasz czworonożny przyjaciel musi umieć miażdżyć kości – na początek może podać mu szyję na przykład z kurczaka (uwaga statystycznie kurczak wywołuje największy procent alergii u psów i kotów), w przypadku dużego psa możemy zacząć od szyjki z indyka, tą mniejszą z kurczaka mógłby połknąć w całości. Kości zawsze podajemy pod nadzorem. Jeżeli obawiamy się dawania psom i kotom kości, albo nasz zwierzak wyraźnie nie radzi sobie z ich zjadaniem (bardzo często dzieje się tak w przypadku starszych zwierząt, które nie zjadały nigdy kości, ze względu na zły stan uzębienia). Możemy podawać je w wersji zmielonej.

Na koniec bardzo ważną sprawą do opracowania jest suplementacja w diecie barf. Mamy szereg dostępnym na rynku naturalnych suplementów, które powinniśmy używać do przygotowywania posiłków dla naszych zwierzaków. Są to między innymi: olej z łososia lub dorsza, drożdże piwne czy też spirulina.