Czym są odbojnice ścienne?

Gdy myślimy o wykończeniu wystroju naszego domu, naszym celem staje się zaaranżowanie wnętrza tak, by jego wygląd jak najbardziej wpisywał się w nasze gusta. Jeżeli jednak myślimy o aranżacji wnętrz w przestrzeniach publicznych, takich jak szpitale, szkoły czy urzędy, priorytetem staje się funkcjonalność czy higiena. W takich wnętrzach stosuje się inne rozwiązania aranżacyjne, takie jak odbojnice montowane na ścianach.

Dlaczego odbojnice to dobry patent dla szpitali?

odbojnice ścienneObiekty użytku publicznego, takie jak szpitale czy kliniki, to miejsca, w których zachowana musi zostać należyta higiena. Dotyczy to poszczególnych pokoi, sal zabiegowych, a przede wszystkim sal operacyjnych. Rozwiązania wnętrzarskie, które się tam stosuje, różnią się od tych, które stosujemy by zaaranżować naszą prywatną przestrzeń. Przede wszystkim elementy dekoracyjne zastosowane w szpitalach, muszą być odporne na zabrudzenia czy też łatwe do zdezynfekowania. Bardzo często w szpitalach i przychodniach stosuje się specjalne odbojnice ścienne. Są to panele ścienne, które mogą zostać wykonane zarówno z płytek jak i z paneli drewnianych, z których bardzo łatwo schodzą wszelkie zabrudzenia. Oprócz tego, ich nazwa – odbojnice – wywodzi się od funkcji, jakie spełniają. W szpitalach, gdzie na co dzień zachodzą akcje mające na celu ratowanie ludzkiego życia, przewija się wielu ludzi, jak i bardzo często transportuje się ludzi czy materiały na specjalnych wózkach. Odbojnice montuje się na ścianach na takiej wysokości, by przejeżdżający obok transporter, po ewentualnym zderzeniu ze ścianą natrafił właśnie na nią. Odbojnice są wykonane z na tyle twardych płyt, że nie wykrzywiają się pod pływem zderzenia. 

Odbojnice, montowane są na ścianach szpitali po to, by zachować w szpitalach ład, estetykę i higienę. Chronią one ścianę przed otarciami i wgnieceniami. Bardzo łatwo czyści się z nich wszelkie zabrudzenia. Na rynku dostępnych jest wiele rodzai takich paneli, dlatego odpowiednia aranżacja obiektów użytku publicznego, nie powinna sprawiać problemu.