Dobór skrzynki instalacyjnej do instalacji elektrycznej w budynku

Każda instalacja elektryczna w budynku zbiega się zawsze w jednym miejscu. Jest to centralny punkt, w którym znajdziemy wszelkie zabezpieczenia naszej wewnętrznej instalacji i przyłączone kable linii głównej prądu dostarczanej nam przez dostawcę usług elektrycznych. Taka skrzynka jest bardzo ważnym elementem instalacji, dlatego należy ją dobrać we właściwy sposób.

Różne rodzaje skrzynek instalacyjnych w instalacji domowej

skrzynka instalacyjnaSkrzynki instalacyjne występują w dwóch kategoriach. Są to skrzynki wewnętrzne i zewnętrzne, które pełnią tą samą rolę jednak są dodatkowo zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi, na przykład poprzez zastosowanie dodatkowych uszczelek. Każda skrzynka instalacyjna jest inna ze względu przede wszystkim na swoją wielkość i miejsca na bezpieczniki. Przed jej wyborem musimy dokładnie określić wielkość nie tylko naszej obecnej, ale także przyszłej instalacji. Jeśli zamierzamy rozbudować naszą instalację w przyszłości to warto zostawić sobie w skrzynce instalacyjnej wolne miejsca, na dodatkowe urządzenia zabezpieczające dodatkowe obwody. Szczególnie dużo miejsca powinniśmy zostawić, jeśli zamierzamy w przyszłości rozbudować nasz dom o instalację automatyki. Dodatkowe urządzenia w takich przypadkach wymagają niezwykle dużo miejsca w skrzynkach. Jeśli tego nie zrobimy to pozostaje nam tylko dołożyć nową skrzynkę instalacyjną, jednak nie wygląda to z reguły zbyt estetycznie.

Skrzynka może być także wykonana w wersji natynkowej lub wbudowana w ścianę budynku. Ta druga jest o wiele bardziej estetyczna, ale konieczne jest jej wykonanie jeszcze zanim skończymy murować ściany. Później takie wbudowanie skrzynki może okazać się dość trudne do wykonania, gdyż będzie się wiązało z dodatkowym kuciem ścian i uzupełnieniem ubytków.