Budując budynek mieszkalny, musimy spełnić niezbędne warunki, a mianowicie do tego budynku muszą być doprowadzone wszystkie niezbędne przyłącza, takie jak woda, prąd i kanalizacja. Gaz nie jest konieczny, ale jeśli mamy możliwość, to warto wykonać taką przyłącz do swojego domu. Posiadanie takiego przyłącza jest wygodne.
Jak podłączyć gaz ziemny?
Proces wykonania takiego przyłącza składa się z kilku etapów. Najpierw musimy poinformować odpowiednią instytucje, że chcemy mieć przyłącze gazu ziemnego. Następnie geodeta, musi wykonać mapę do celów projektowych, która dostarczana jest projektantowi. Projektant widząc taką mapę ma pogląd całej działki, widzi gdzie znajduje się budynek, a także to którędy przebiegają pozostałe przyłącza. Mając taką mapę, projektant może zaprojektować całe przyłącze gazu. Z takim projektem możemy udać się do gazowni. Umówimy się na konkretny termin, w którym pracownicy pogotowia gazowego przyjadą nam podłączyć gaz. W ziemie zostanie wkopana rura, którą będzie płynąć gaz prosto do naszego domu. Na sam koniec prac, musi przyjechać jeszcze raz geodeta i wykonać tak zwaną inwentaryzację powykonawczą, podczas której bardzo dokładnie sprawdza, czy przyłącz gazu została wykonana w taki sposób, jak zostało to zaplanowane na projekcie. Przyłącz musi przechodzi w odpowiednim miejscu i być zakopana na odpowiedniej głębokości, w innym przypadku cała przyłącz musi zostać wykonana jeszcze raz, a jeśli wszystko się zgadza, to proces się zakończył.
Kwota jaką będziemy musieli przeznaczyć na wykonanie takiej przyłączy zależna jest od wielu czynników. Jednym z nich jest to, jak daleko od ujęcia gazu ziemnego znajduje się nasz dom. Im dłuższa przyłącz, tym droższa, ponieważ trzeba zużyć więcej materiałów do jej budowy.