Proces budowy hali sportowej zaczyna się od wypoziomowania terenu, na którym wyłożone zostaną legary podtrzymujące konstrukcje parkietu. Istotnym elementem całości jest podsypka, która sprawi że betonowe bloki nie będą się przesuwać, a na drewnianych elementach nie będzie wilgoci.
Jakich podłóg sportowych na legarach użyć?
Rozkładanie legarów zaczyna się od stworzenia pełnowymiarowego prostokąta o długościach hali. Następnie jego dłuższe boki są połączone drewnianymi wzmocnieniami. Ich zadaniem jest utrzymanie drewnianych desek bądź paneli przed zapadnięciem się do środka. Również zapobiegnie to nadmiernemu falowaniu, czy też uczuciu chodzenia po trampolinie. Całość powinna być połączona poprzez zastosowanie złącz stolarskich, czy też płaskowników i kątowników. Każdy z tych drewnianych elementów powinien być oddalony od siebie w identycznej odległości oraz równolegle. Cała konstrukcja powinna leżeć na betonowych bloczkach. Stworzy to przestrzeń pomiędzy wilgotnym podłożem, a zaimpregnowanymi legarami. Dodatkową ochroną może być wykorzystanie foli, którą umieszcza się jeszcze na powierzchni gruntu. Dzięki niej dłuższą żywotność będą miał wszystkie elementy konstrukcyjne. Solidne podłogi sportowe na legarach zalicza się do najlepszych pod względem wytrzymałości. Budowane parkietu jest bardzo precyzyjna, ponieważ, każda nierówność zostanie od razu wyłapana chociażby podczas toczenia się piłki. Pomiędzy deskami podłogowymi nie może dość do przesunięć, dlatego profesjonalne firmy wykorzystują do budowy jak najbardziej wysuszone drewno. Dzięki temu nie dojdzie do rozeschnięcia i pojawienia się przerw.
Po wyłożeniu całej hali deskami parkietowymi przychodzi czas na przeszlifowanie oraz lakierowanie. Stolarze używają maszyn do cyklinowania podłóg, przez co stają się one równe i pozbawione zadziorów. W następnej fazie jest lakierowanie i malowanie linii sportowych na płycie boiska.