Nieprawidłowe ciśnienie w oponach auta sprawia, że prowadzenie pojazdu staje się niekomfortowe, utrudnia płynne sterowanie, co w sytuacjach awaryjnych, takich jak gwałtowne manewry i nagłe hamowanie jest niezwykle niebezpieczne. Zbyt niskie ciśnienie w oponach zwiększa także spalanie.
Środki montażowe do opon
W trosce o zapewnienie bezpieczeństwa na drodze, polskie władze wprowadziły przepis nakazujący używanie czujników TPMS, czyli czujników monitorujących ciśnienie opon, we wszystkich pojazdach dopuszczonych do ruchu ulicznego. Obecność czujników ciśnienia w oponach, wymusza z kolei na serwisach, zajmujących się wymianą opon, stosowanie różnych preparatów do montażu opon. Odpowiednio użyty montażowy płyn do opon pozwala na szybką wymianę opony, jednocześnie niwelując ryzyko zanieczyszczenia i zatkania czujnika ciśnienia. Zanieczyszczony lub zatkany czujnik wskazywałby nieprawidłowe wartości ciśnienia, co mogłoby doprowadzić nawet do groźnego wypadku na drodze, dlatego niewłaściwie zamontowana opona, z zatkanym czujnikiem nadaje się już tylko do wyrzucenia. Płyny montażowe ulatniają się bardzo szybko, już po kilku minutach od zamontowania opony. Tworzą one na powierzchni opony cienką, przezroczystą warstwę, niewidoczną ludzkim okiem, która zapobiega przesuwaniu się opony na obręczy w czasie jazdy. Stosowanie preparatów montażowych, zalecane jest także w trakcie montażu szerokich opon sportowych, do montażu opon w pojazdach rolniczych, do montażu opon na starych, skorodowanych obręczach, wraz z zastosowaniem uszczelniacza.
Do montażu opon w autach ciężarowych, należy stosować preparaty, przeznaczone specjalnie do pojazdów tego typu. Do demontażu opon, zabezpieczonych płynem, należy zastosować preparaty, które rozpuszczą płyn, pastę i inne zastosowane środki, pozwalając na bezpieczne usunięcie starej opony.