Leasing operacyjny czy finansowy – co bardziej się opłaca?

 

Jesteś przedsiębiorcą i aktywnie działasz na rynku? A może właśnie rozważasz założenie firmy i szukasz atrakcyjnej formy finansowania dla startupów? Dziś omawiam 5 różnic, które pomogą Ci zdecydować się na najlepszą formę finansowania i sfinalizować zakup wymarzonego auta lub sprzętu. Niezależnie od tego jak długo prowadzisz działalność, to tak na prawdę już od pierwszego dnia zarejestrowania firmy w CEiDG możesz wnioskować o leasing dla firm. 

Leasing operacyjny a finansowy- 5 różnic

samochód w leasing na firmęPodstawowym kryterium jest oczywiście pozytywna ocena raportu BIK i BIG przedsiębiorcy oraz spełnienie wymogów formalnych przez przedmioty, które mają zostać objęte finansowaniem. Obecnie na rynku możemy spotkać się z dwoma podstawowymi rozwiązaniami tego typu, do których należą leasing operacyjny i finansowy, dlatego jeżeli interesuje Cię np. samochód w leasing na firmę, to zachęcam Cię do przeczytania dalszej części tego artykułu. Pierwszym punktem, na który warto zwrócić uwagę negocjując warunki umowy leasingowej jest możliwość amortyzacji zakupu- w przypadku leasingu operacyjnego taką możliwość posiada wyłącznie leasingodawca. Po drugie- okres trwania umowy, który w pierwszym przypadku nie może być dłuższy niż 40% czasu, przez który przedmiot zakupu będzie objęty amortyzacją, jednak nie może być to czas krótszy niż 10 lat. Natomiast w przypadku leasingu finansowego umowa powinna zostać zawarta na minimum 12 miesięcy. Po trzecie- możliwość uwzględnienia zakupionego towaru jako koszty uzyskania przychodu. W odniesieniu do leasingu operacyjnego możemy odliczyć w rozliczeniu rocznym tylko kwotę netto każdej z rat oraz wysokość opłaty wstępnej, a leasing finansowy umożliwia nam objęciem jako koszty rat odsetkowych wraz z całkowitą wartością amortyzowanego przedmiotu. Czwartym punktem, na który warto zwrócić uwagę jest możliwość wykupu finansowanego towaru. Leasing operacyjny pozwala na to w zależności od wartości amortyzacji oraz okresu wykupu, a w umowie o leasing finansowy wykup następuje w momencie uiszczenia ostatniej raty leasingowej za zakupiony przedmiot.

Ostatnim punktem, o którym warto pamiętać jest to, w jaki sposób zapłacisz podatek VAT. W leasingu operacyjnym stawka opodatkowania 23% jest doliczana do każdej z poszczególnych rat, natomiast w drugim przypadku płatność ta jest jednorazowa i dokonuje się jej w momencie podpisania umowy. Jednak pamiętaj, że to nic straconego jeżeli jesteś czynnym płatnikiem podatku VAT, ponieważ możesz odliczyć go w rocznej deklaracji PIT.