Noszenie maseczki z filtrem

 

Już od wielu miesięcy obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa maseczkami. Jest to obecnie najskuteczniejszy sposób przez zakażeniem się koronawirusem. Jednak maska powinna też chronić przed innymi zagrożeniami, zwłaszcza w sezonie grzewczym.

Jak wybrać maskę ochronną?

maska z filtrem ffp2 wielorazowaPonieważ nie ma nakazu jaki rodzaj maski musimy nosić, to każdy może samodzielnie o tym decydować. Jedni decydują się na maski jednorazowe, które zaraz po ściągnięciu należy wyrzucić, a inni inwestują w nieco droższe maski wielorazowe. Do tych drugich zaliczane są maski bawełniane, wielowarstwowe ze specjalnej włókniny lub z filtrami. Na pewno najlepsza będzie maska z filtrem FFP2 wielorazowa, ponieważ będzie nas skutecznie chronić przed wieloma niewidzialnymi zagrożeniami. Przede wszystkim maska z filtrem FFP2 chroni w dziewięćdziesięciu czterech procentach przed stałymi i ciekłymi cząsteczkami w postaci smogu, kurzu, pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10, a także przed różnymi aerozolami. Przeważnie jest ona wykonana ze specjalnej włókniny, która wyposażona jest w filtr oraz zawór wydechowy. Jej konstrukcja jest bardzo lekka, zatem noszenie jej jest bardzo komfortowe. Dla ułatwianie dopasowania maski do twarzy posiada ona usztywniany nosek oraz gumki zakładane na uszy. Maski dostępne są w kolorze białym lub czarnym i najczęściej mają jeden, uniwersalny rozmiar. Mogą je nosić dorośli oraz dzieci. Po zdjęciu z twarzy maskę należy odkazić specjalnym płynem, dzięki czemu jest ona gotowa do ponownego użytku.

Jeżeli chcemy mieć pewność, że jesteśmy dobrze chronieni przez wirusami i zanieczyszczeniami, to najlepiej wybierać maski z filtrami FFP2. Możemy je nosić na ulicy, w pracy czy w dowolnym miejscy publicznym, ponieważ stanowią skuteczną ochronę dróg oddechowych.