Ogrzewanie wody energią elektryczną

 

Użytkownicy kotła dwufunkcyjnego nie muszą martwić się o dostęp do ciepłej wody użytkowej nawet poza sezonem grzewczym. Inaczej jest w przypadku pieca z zasobnikiem na ciepłą wodę. W tym wypadku uruchamianie pieca poza sezonem w celu ogrzania wody nie miałoby większego sensu. Dużo lepiej posłużyć się osobnym urządzeniem do przygotowania ciepłej wody w domu.

Jak działa przepływowy podgrzewacz wody?

ogrzewacz przepływowy elektrycznyJednym ze sposobów ogrzania wody w domu, jeśli nie czerpiemy ciepłej wody z sieci, jest podgrzewacz do wody. Urządzenie to na bieżąco ogrzewa wodę użytkową płynącą z naszych kranów. Dobry ogrzewacz przepływowy elektryczny jest niewielkich rozmiarów, waży do kilku kilogramów, może służyć do podgrzania wody bezpośrednio przy pojedynczym kranie (urządzenie jednopunktowe) lub też obsługiwać wszystkie punkty poboru w domu (urządzenie wielopunktowe). Oczywiście w obydwu przypadkach należy dopasować odpowiednio moc podgrzewacza. W ten sposób można ogrzewać wodę zarówno tą dostarczaną nam przez wodociągi, jak i tą czerpaną z własnej studni. W tym drugim przypadku trzeba się jednak liczyć z tym, że przy wahającym się ciśnieniu wody może wahać się także jej temperatura. Jak dopasować ogrzewacz przepływowy elektryczny do własnych potrzeb? Najistotniejsza jest jego moc. Jeśli urządzenie ma służyć przy jednym kranie, wystarczy niewielka moc 5,7kW. Jeśli montujemy je przy prysznicu, moc musi być większa, około 11,5kW. Żeby swobodnie korzystać z wanny ogrzewacz powinien mieć moc 19 kW. Wybierając model wielopunktowy należy zsumować zapotrzebowanie mocy na wszystkie punkty poboru i tym sposobem wybrać model o odpowiednio dużej mocy.

Pamiętajmy także o właściwym umieszczeniu urządzenia. Im bliżej punktu poboru tym lepiej. Jeśli ta odległość jest za duża, po odkręceniu ciepłej wody w kranie minie dłuższa chwila, zanim nagromadzona w rurach wychłodzona woda spłynie w pierwszej kolejności.