Podstawowa maszyna stolarska

Stolarstwo to dziedzina, która przez wieki była obecna w życiu człowieka. Mimo upływu lat i powstaniu nowoczesnych technologii zapotrzebowanie na elementy z drewna nie mija. Podstawową maszyną wykorzystywaną do obróbki drewna jest wyrówniarka do drewna. Jest jedną z pierwszych maszyn używaną w całym cyklu przetwarzania drewna.

Proces wyrównywania powierzchni drewna

wyrówniarka do drewnaWyrównanie powierzchni drewna to podstawowy element procesu obróbki drewna. Dzięki temu obrabiany materiał uzyskuje foremny i gładki kształt. Wyrówniarki są zbudowane z bardzo solidnych materiałów, które świadczą o wysokiej klasie urządzenia. Wyrówniarki wykonuje się ze stopów stali o wysokich parametrach bezpieczeństwa. Wszystkie elementy robocze musza być oddzielone od operatora osłonami ze szkła hartowanego lub węglowego. Wyrówniarki występują w różnych wielkościach. Są linie wyrówniarek służących do pracy w małych warsztatach stolarskich i do celów wytwórczości hobbystycznej. Cechuje je mniej skomplikowana budowa i mniejsze wartości wejściowe materiałów wsadowych. Umieszcza się je na stołach lub są osadzone na stojakach z regulowaną wysokością nóżek. Duże urządzenia to sterowane elektronicznie maszyny. Wyróżniają się masową i powtarzalną produkcją. Wyrówniarki pracują na zadanych parametrach wejściowych i ścinają tylko wskazaną w ustawieniach warstwę. Wyrówniarki występują w prostej postaci jako jednostronne wyrównujące tylko jedną stronę powierzchni lub w postaci złożonej. Wyrównują wówczas dwie lub więcej powierzchni. Mogą byc elementem urządzeń wielofunkcyjnych.

Możliwość mechanicznego obrabiania drewna pozwala na szybką i dokładną pracę. Przy użyciu maszyn uzyskuje się precyzję wyrównywania powierzchni identyczną do wykonania narzędziami ręcznymi. Rynek obfituje w wyrówniarki do drewna. Każdy stolarz bez względu na skalę produkcji znajdzie odpowiedni sprzęt dla siebie.