Okres jesienno-zimowy jest ściśle związany z tematyką ogrzewania naszych domów i mieszkań. W związku z tym za każdym razem gdy robi się chłodniej zaczynamy rozglądać się za jakimś materiałem opałowym. Powszechnie jednak wiadomo, że opał opałowi nie równy więc trzeba wybierać taki jego rodzaj by był jednocześnie stosunkowo tani ale przede wszystkim skuteczny.
Jaki opał na zimę wybrać?
Wybranie właściwego materiału opałowego na zimę to nie jest sprawa bardzo łatwa. Żeby zdecydować się na jakiś konkretny rodzaj powinniśmy najpierw dowiedzieć się o wszystkich wadach i zaletach stosowania materiału, który aktualnie bierzemy pod uwagę. Do zdecydowanie najpopularniejszych materiałów opałowych stosowanych w naszych domach należy węgiel. Niemniej jednak jego stosowanie jest bardzo krytykowane przez ekologów bowiem nadmierne spalanie tego materiału powoduje powstawanie smogu unoszącego się nad miastami. W związku z tym dość dużo osób zadaje sobie pytanie co lepiej wybrać: brykiet torfowy czy węgiel? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli jednak choćby w małym stopniu zależy nam na ochronie środowiska to powinniśmy bardziej skłaniać się ku zakupie brykietu. Oprócz jego torfowej wersji spotkać możemy również brykiet drzewny. Wyróżnia się on bardzo dużą kalorycznością co oznacza, że wystarczy on na dłużej bowiem jego spalanie powoduje emitowanie dużej ilości energii cieplnej. Brykiet ten powstaje ze sprasowanych wiór drzewnych powstałych jako efekt uboczny pracy pił tartacznych.
Ogólnie rzecz biorąc popularność węgla nie spada tak szybko jak zakładali ekolodzy. Niemniej jednak jest to jedno z paliw kopalnych, które wyczerpuje się z roku na rok. Jego wydobycie wzrasta bowiem rośnie zapotrzebowanie na węgiel ale należy zwracać uwagę na to, że węgiel nie jest paliwem łatwo odnawialnym i kiedyś go po prostu zabraknie.