Jeśli pacjent posiada rozrusznik serca, przebył zawał lub choruje na nadciśnienie, to powinien co pewien czas poddawać się badaniu EKG, które będzie kontrolowało pracę serca. Do badania nie potrzebne są wcześniejsze przygotowania, jedynie w przypadku posiadania owłosienia na klatce piersiowej, należy się go pozbyć.
Zastosowanie aparatu EKG w medycynie
Badanie serca wykonuje się w przypadku odczuwania duszności, ucisku w klatce piersiowej czy omdleń. Wskazaniem do badania EKG jest również należenie do grupy zwiększonego ryzyka, czyli wykonuje się je po 40 roku życia. W celu wykrywania chorób serca wykonuje się badanie, podczas którego aparat EKG wskazuje jego czynności. Nie jest to jednak badanie niezawodne, ponieważ czasami zdarza się, że przy nieprawidłowych wynikach, pacjent nie cierpi na schorzenia kardiologiczne oraz odwrotnie – prawidłowe wyniki wskazywane są u pacjenta, który cierpi na choroby serca. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Przed badaniem nie należy poddawać się wysiłkowi i zalecany jest odpoczynek bezpośrednio przed wejściem do gabinetu. Nie wolno również w dniu badania spożywać napojów zawierających kofeinę, a dzień wcześniej zakazany jest alkohol wysokoprocentowy. Dzięki badaniu możliwe jest wykrycie zaburzenie rytmu serca czy niedokrwienie mięśnia sercowego. Czasami możliwe jest zdiagnozowanie wrodzonych wad serca. Przy prawidłowej pracy serca częstość jego pracy wynosi 50-100 uderzeń na minutę.
Przed przystąpieniem do badania EKG należy powiadomić lekarza o przyjmowanych lekach, ponieważ niektóre mogą znacząco wpływać na pracę serca. Badanie przebiega dość sprawnie i trwa około 20 minut. W tym czasie pacjent zostaje przygotowany do badania, na jego ciele umieszczane są elektrody, za pomocą których aparat EKG odbiera sygnały i rejestruje pracę serca.