Przepuklina pachwinowa stanowi najczęstszą wadę wrodzą u dzieci. Powstaje, gdy nie dojdzie do zamknięcia i zarośnięcia uchyłka pochwowego otrzewnej. Szacuje się, że dotyka ona około 4% noworodków, szczególnie są na nią narażone wcześniaki, częściej chłopcy niż dziewczynki. Jeżeli zauważymy u dziecka niewielki miękki guzek, umiejscowiony w pachwinie, który uwypukla się w czasie płaczu lub kaszlu, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.
Metody leczenia przepukliny pachwinowej u niemowląt
W przepuklinie pachwinowej najbardziej niebezpieczne jest jej uwięźniecie. W momencie, kiedy guzek nie cofa się w chwilach spoczynku, np. w czasie snu, lub podczas delikatnego masażu, staje się twardy, a dziecko jest niespokojne, należy jak najszybciej zgłosić się do chirurga. Kiedy do wymienionych objawów dołączają wymioty, terapia musi zostać wdrożona natychmiast. Efektywne leczenie przepukliny pachwinowej u dzieci polega na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego. Odbywa się to na dwa sposoby. Pierwszy polega na nacięciu i otwarciu kanału pachwinowego, a następnie rozcięciu i zaszyciu worka przepuklinowego w punkcie wyjścia z jamy brzusznej. Inną metodą jest użycie laparoskopu. Tutaj wprowadza się kamerkę do organizmu przez pępek. W tym czasie, dzięki obrazowi widzianemu na monitorze, zaszywa się worek pachwinowy za pomocą nakłucia w pachwinie. Metodą laparoskopową stosuje się u dzieci, które ukończyły 6 miesiąc życia.
Jeżeli dziecku nie zagraża uwięźnięcie przepukliny, zazwyczaj jest ono kwalifikowane do leczenia planowego. Operacje u noworodków są przeważnie przekładane do ukończenia 3 miesiąca życia. Wtedy można bezpiecznie zastosować znieczulenie ogólne bez intubacji. Przepuklina pachwinowa jest leczona tylko operacyjnie i prowadzi do pełnego wyleczenia.