Sianokiszonka – najlepsza pasza objętościowa

Pasza objętościowa dla bydła to podstawa żywienia trzody. Ten właśnie rodzaj paszy odpowiada za regularne i szybkie przyrosty na masie, za zdrowy rozwój i produktywność zarówno w przypadku bydła mlecznego, jak i mięsnego. Najlepszą paszą objętościową jest bardzo popularna wśród hodowców sianokiszonka. Oferuje ona najwięcej składników odżywczych w formie najłatwiej przyswajalnej dla bydła.

Jak przechowywać sianokiszonkę?

folia do sianokiszonkiZakiszanie siana jest doskonałym sposobem na jego konserwację. Jeśli zrobimy to umiejętnie i dobrze zabezpieczymy baloty, możemy być pewni, że pasza przetrwa kolejne miesiące bez ubytku na jakości. Dobra folia do sianokiszonki zapewni beztlenowe warunki fermentacji, co jest konieczne w procesie zakiszania. W takich właśnie warunkach zaczynają pracować bakterie kwasu mlekowego. Najmniejszy dostęp tlenu do przechowywanej masy może skutkować rozpoczęciem procesu gnilnego, co spowoduje straty materiału, zarówno na ilości, jak i na jakości paszy. Najlepsza folia do sianokiszonki, której używa się do owijania balotów musi być przede wszystkim odpowiednio kleista i na tyle elastyczna, aby nie zrywała się podczas owijania. Dobrze jest, jeśli będzie przy tym wydajna. Trwałość folii to równie ważny parametr, dlatego warto kupować folię od sprawdzonych producentów. Nie warto kupować folii słabej jakości, która ulegnie przerwaniu gdy napotka na twardsze pędy. Prócz samej folii, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie balotów. Najlepszą jakościowo paszę uzyskamy z pierwszego pokosu, dlatego warto się do niego przyłożyć. Ważne jest zarówno koszenie na odpowiedniej wysokości, jak i późniejsze podsuszenie masy, zanim zaczniemy tworzyć z niej baloty.

Pozostaje jeszcze jedno pytanie: jaki kolor folii do owijania balotów będzie najlepszy? Różne kolory folii służą do odróżnienia balotów z poszczególnych pokosów. Zaleca się na pierwszy pokos stosować folię białą lub jasną zieloną, które lepiej ochronią przed silnymi promieniami słonecznymi. Do ostatnich pokosów można stosować ciemniejsze folie.