Stosowanie wypalarek plazmowych do cięcia blach

 

Obróbka metali polega na cięciu, gięciu, formowaniu, odlewaniu i wielu innych czynnościach związanych ze zmianą kształtu metalu. Najczęściej dokonuje się cięcia metalu, gdyż gotowe elementy są z reguły mniejszej wielkości niż materiał wsadowy. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii taka czynność przebiega bardzo szybko, sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie.

Wypalarki plazmowe przy procesie cięcia metalu

wypalarka plazmowaNajczęściej w procesie obróbki metalu używa się arkuszy blach o wymiarach dochodzących do nawet sześciu metrów długości. Z takiego dużego kawałka należy wyciąć odpowiednie kształty, które będziemy używali do dalszej obróbki, czy to wyginania, czy też walcowania. Najbardziej skuteczną metodą cięcia blach jest wypalarka plazmowa, która może działać w sposób zautomatyzowany. Wiązka plazmy topi metal dużo szybciej niż cięcie za pomocą przecinarek tarczowych, a do tego nie wyrzuca w powietrze iskier, które mogą być niebezpieczne, dla osób, które przebywają w pobliżu. Wypalarka plazmowa jest także dużo szybsza niż na przykład równie popularne ostatnio cięcie wodą, co znacznie zwiększa efektywność tego rozwiązania. Dodatkowe zautomatyzowanie całego procesu polegające na tym, że wypalarka jest sterowana za pomocą maszyny cyfrowej podłączonej do komputera znacznie usprawnia proces, zwłaszcza w przypadku bardziej skomplikowanych elementów. Nie trzeba już w takim przypadku nanosić wymiarów na blachę.

Plazma w obróbce metalu zaczęła w ostatnich czasach odgrywać bardzo ważną rolę. Większość zakładów, które na poważnie zajmują się obróbkami metali ma przynajmniej jedno takie urządzenie na stanie, a coraz częściej są to także wersje CNC. Nic dziwnego, gdyż pomimo, że te urządzenia są bardzo drogie, to koszty zwracają się bardzo szybko.