Archiwum dokumentacji niejawnej nie jest ustanawiane wyłącznie w obiektach rządowych czy wojskowych, ale również w głównych siedzibach dużych firm, zwłaszcza przemysłowych. Takie firmy często potrzebują zabezpieczonego archiwum, gdzie przechowywane są informacje o inwestycjach, projektach niejawnych, czy też dokumenty zawierające tajemnice handlowe.
Pancerne szafy na dokumentację niejawną
Szafy do archiwum zastrzeżonego są dość podobne konstrukcją do szaf służących do przechowywania broni, choć nie są tak masywne i ciężkie, z racji mniejszych restrykcji, jakie nakładane są na archiwa niedostępne osobom nieupoważnionym. Typowa szafa na dokumenty poufne ma podobne rozmiary jak zwykła szafa biurowa, aczkolwiek w całości wykonana jest ze stopów stali odpornych na próby nieupoważnionego otwarcia z użyciem narzędzi, więc jest również o wiele cięższa. Jest jednak na tyle przestronna by pracownicy mogli składować tam bardzo duże ilości dokumentów. Niektóre szafy wyposażane są również w przegrody służące do składowania nośników danych elektronicznych w bezpieczny sposób. Mogą one być zarówno zwykłymi szufladami i przegrodami, jak i skrytkami dyskretnymi, dostępnymi tylko dla osób mających pozwolenie na ich użycie. Z racji iż dokumentacja poufna nie jest objęta wysokim priorytetem bezpieczeństwa, szafy do jej przechowywania nie są zabezpieczone tak ekstensywnie jak sejfy biurowe czy szafy do składowania broni.
Zazwyczaj jedynym zabezpieczeniem jest zamek na klucz dostępowy, lub też elektroniczny zamek szyfrowy, połączony z systemem alarmowym obiektu. W połączeniu z dużą wagą szafy, oraz koniecznością stałego przytwierdzenia jej do podłoża czy ściany nośnej, zazwyczaj jest to zabezpieczenie w zupełności spełniające wszystkie wymogi ustawowe i regulaminy firm.