Wielozadaniowe noże były częścią ekwipunku niezbędną nie tylko dla survivalistów, ale również personelu wojskowego czy policyjnego. Mimo iż bardzo rzadko były używane jako broń zapasowa, sprawdzały się bardzo dobrze jako narzędzie wielofunkcyjne, czasem przydatne w najbardziej nieoczekiwanych sytuacjach.
Rodzaje noży wielozadaniowych
Najczęściej spotykanym i najszerzej używanym rodzajem noży były oczywiście odmiany ze stałym ostrzem. Były bowiem najbardziej uniwersalne, i mogły służyć do tylu zadań, do ilu były potrzebne użytkownikowi. Najbardziej rozpoznawalny nóż wielozadaniowy posiadał długie na ponad dwadzieścia centymetrów jednosieczne ostrze, wyposażone w piłę do cięcia drewna po tępej stronie. Noże te pierwotnie były wyłącznie narzędziami wojskowymi, aczkolwiek rozprzestrzeniły się również wśród survivalistów i użytkowników cywilnych potrzebujących wytrzymałego i trwałego noża do wszelkich prac. Noże składane znacznie częściej stanowiły część ekwipunku outdoorowego, głównie z racji niewielkich rozmiarów i wagi. Mogły one posiadać ostrza podobne do tych widzianych w nożach wojskowych, jak również i obusieczne, najczęściej widoczne w modelach ogólnego przeznaczenia. Ogromną zaletą składanych noży była łatwość z jaką mogły być bezpiecznie przenoszone, z racji ostrza schowanego w chwycie.
Ciężkie noże terenowe były bardzo rzadko spotykane poza wyprawami terenowymi, gdzie służyły jako najbardziej wielofunkcyjne narzędzie, zastępując wyposażenie do wycinania zakrzewienia czy piły do cięcia drewna. Noże te jednak były dość niewygodne podczas wykonywania precyzyjnych prac z racji bardzo długiego i ciężkiego ostrza, dlatego polecano je głównie do oczyszczania terenu obozu z roślinności oraz prac wymagających użycia ostrego noża.