W jakim miejscu instalować szambo?

Każdy kto zastanawia się nad montażem zbiornika betonowego na nieczystości na własnej posesji, powinien zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Przede wszystkim warto byłoby najpierw sprawdzić, jaki jest poziom wód gruntowych na danym terenie. Zajmują się tym firmy geotechniczne, geologiczne, a takie badanie wcale nie należy do najdroższych.

Poziom wód gruntowych a montaż szamba

producent szamb betonowychDlaczego jest to takie istotne? Wody gruntowe, jak sama nazwa wskazuje, znajdują się pod ziemią. Ich poziom różni się w zależności od pór roku. Kiedy dochodzi do montażu szamba betonowego, to zbiornik sięga zazwyczaj kilka metrów wgłąb. Może zdarzyć się, że na takiej głębokości na danym terenie będzie znajdować się poziom wód gruntowych. W przypadku montażu szamba plastikowego jest to ogromnie ważne, bo wody gruntowe mogą mieć taką moc, że wysuną lekki zbiornik z plastiku na powierzchnię. Na szczęście producent szamb betonowych zapewnia, że takie zbiorniki są bardzo ciężkie, a ich wypchnięcie na powierzchnię przez wody gruntowe jest praktycznie niemożliwe. Mimo wszystko warto się upewnić. Kiedy najlepiej sprawdzać poziom wód gruntowych? Okazuje się, że jest on najwyższy po zimie, wczesną wiosną. Wtedy topnieją śniegi, ziemia wchłania wodę. Pod ziemią poziom wód zaczyna wzrastać. W związku z tym jest to najlepszy okres to badania poziomu wody. Jeśli okaże się, że w tym okresie poziom wód gruntowych będzie niski, to śmiało można w danym miejscu zamontować zbiornik na nieczystości.

Istnieje małe prawdopodobieństwo, że woda kiedykolwiek dosięgnie dna zbiornika, a nawet gdyby tak się stało, to zbiornik wykonany z betonu jest po prostu zbyt ciężki, by został wypchnięty na powierzchnię. O tym na pewno poinformuje nas producent, który zajmuje się również profesjonalnym montażem szamba betonowego.