Wielkanoc dla dzieci – poznawanie zwyczajów

Boże Narodzenie każdemu kojarzy się z wieloma tradycjami z rodzinnego domu. Jesteśmy w stanie o nich opowiadać a nawet kłócić się o nie z przyjaciółmi. Wielkanoc nie budzi tylu żywych skojarzeń, trudniej o zwyczajach wielkanocnych opowiadać dzieciom.

Przyjrzyj się tematowi warsztatów wielkanocnych

warsztaty wielkanocne w przedszkoluNie każdy lubi prowadzić dzieci do przedszkola. Wśród porannych obowiązków wstanie wcześnie i przygotowanie malucha do wyjścia, szczególnie w wiosenną pluchę jawi się jako coś, czego warto uniknąć. Wielu rodziców nie posyła więc dzieci do placówek przedszkolnych czy żłobków. Wolą samodzielnie wychowywać potomstwo, bawić się razem z dzieckiem i wprowadzać je w życie. Oferta przedszkoli niesie jednak ze sobą ważne elementy wychowania społecznego a także przekaz wiedzy, którą trudno czasem samemu zdobyć i dobrze o niej opowiedzieć. Warto więc od czasu do czasu wysłać do przedszkola kilkulatka, który na co dzień nie ma tego typu kontaktu z rówieśnikami. Doskonałą okazją do tego są warsztaty wielkanocne w przedszkolu. Wielkanoc to okres bardzo ważny zarówno dla głęboko wierzących katolików, jak i – kulturowo – dla każdego Polaka. Mimo to często rodzicom niełatwo przekazać dzieciom, co właśnie świętują, skąd wzięły się zwyczaje paschalne i co oznaczają symbole, takie jak na przykład kurczaczek, zajączek, baranek wielkanocny. Dlaczego w koszyczku pojawia się zielony barwinek albo bukszpan.

Wielkanocny czas obfituje w rozmaite tradycje, niestety często są coraz bardziej zapominane. Aby nie znikły z polskiego krajobrazu, musimy przekazywać je dzieciom. Warto robić to zarówno samodzielnie, jak i z wykorzystaniem instytucji państwowych czy prywatnych. Warto korzystać z oferty edukacyjnej w naszych miastach i wsiach. Jeśli nie jest nam łatwo odnaleźć odpowiednie szkolenia, warto ich poszukać przez Internet.