Wybór bezpiecznej nawierzchni na plac zabaw

Dzieci lubią spędzać aktywnie czas, dlatego też rodzice bardzo często je zabierają na spacery czy place zabaw. W takich miejscach dzieci mogą się wyszaleć do woli, pod warunkiem, że są one odpowiednio przystosowane do małych użytkowników.

Jakie są rodzaje nawierzchni na placach zabaw?

bezpieczna nawierzchnia na plac zabawDzieciństwo to beztroski czas, któremu często towarzyszą liczne upadki, zadrapania i siniaki. Maluchy mają w sobie wewnętrzną ciekawość do poznawania świata, która często popycha je do robienia rzeczy mało bezpiecznych. Dlatego też tak ważne jest otoczenie w jakim się znajdują dzieci, ponieważ nie może im w żaden sposób zagrażać. Kiedyś place zabaw były wykonane ze stalowych rurek i budowane były na płytach betonowych lub trawie. Obecnie w takich miejscach stosowana jest bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw, która przede wszystkim jest miękka. Jest to konieczne, aby uchronić dzieci przed poważnymi urazami w wyniku ewentualnego upadku. Powierzchnie, po których stąpają maluchy na placach zabaw przeważnie są wykonane ze specjalnych płyt poliuretanowych, które są odpowiednio miękki i zapewniają świetną amortyzację. Są one przede wszystkim trwałe, nie mają ostrych zakończeń i nie straszne są im czynniki atmosferyczne takie jak mróz, deszcz, śnieg czy promienie słoneczne. Producent udziela na nie nawet dziesięcioletniej gwarancji, zatem inwestycja w taką nawierzchnie jest świetnym posunięciem. Coraz częściej można ją spotkać na publicznych placach zabaw, ponieważ spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa.

W przydomowych placach zabaw najczęściej stosuje się piasek albo trawę, lecz mają one pewne wady, które niekoniecznie się najlepiej sprawdzą. Nawierzchnia poliuretanowa jest zdecydowanie lepsza i trwalsza, dlatego też osoby projektujące miejsce zabaw dla dzieci ją wybierają.