Statystycznie najwięcej wypadków się zdarza w pracy i na drogach. Około siedemdziesiąt procent wypadków, to zwykłe, niegroźne kolizje, a pozostałe trzydzieści, to poważne wypadki, w których często giną ludzie. Z tego względu w każdym aucie musi być apteczka.
Co zawierają apteczki samochodowe?
Kodeks drogowy mówi o obowiązku posiadania apteczki pierwszej pomocy i sprawnej gaśnicy na wyposażeniu samochodu. Są to wymogi związane z bezpieczeństwem na drodze i za brak tych elementów można dostać mandat. Apteczka samochodowa din 13164 jest dostosowana do wymagań ustawy i posiada wszystkie niezbędne elementy. Najczęściej jest w formie plastikowego pudełka, albo niewielkiej torby wykonanej nieprzemakalnego materiału. Jej wielkość powinna pozwalać na schowanie jej pod siedzenie, albo do schowka w samochodzie. W środku apteczki znajdziemy komplet plastrów, opatrunków w różnej wielkości, gazików jałowych, czy opasek elastycznych. Także bandaże będą przydatne, kiedy trzeba będzie poszkodowanej osobie opatrzyć rany. W wyniku poważnych wypadków wiele osób traci przytomność i ustaje im oddech, a takiej sytuacji trzeba wykonać sztuczne oddychanie. Dzięki dostępnym w apteczne jednorazowym ustnikom, możemy je wykonać bez obawy o zakażenie. Znajdziemy w niej także koc ratunkowy, którym należy przykryć ciężko poszkodowaną osobę wyciągniętą z wraku samochodu. W samochodzie przydadzą się też nożyczki, jednorazowe rękawiczki ochronne i chusty trójkątne wykonane z różnych materiałów, do usztywniania kończyn.
Im lepiej będzie zaopatrzona apteczka samochodowa tym lepiej. W Polsce nie ma przepisów normujących zawartość apteczek, ale w Unii Europejskiej są i określane są skrótem din. Najlepsza jest apteczka din 13164, bo ma uniwersalne zastosowanie.