Zawartość domowej apteczki

 

W każdym domu powinna znajdować się apteczka albo przynajmniej miejsce, łatwo dostępne dla każdego domownika, w którym powinniśmy zgromadzić wszelkie artykuły, które umożliwią nam udzielenie pierwszej pomocy w wyjątkowej sytuacji. Jednak czy wiemy, co znajdziemy w jej wnętrzu oraz jakiego środka powinniśmy użyć w konkretnej sytuacji?

Słów kilka o plastrach

plastry z opatrunkiem chłonnymSkupmy się na popularnych plastrach, z których każdy z nas korzystał przynajmniej raz w życiu. Za podstawowy podział plastrów możemy z pewnością uznać podział na plastry z opatrunkiem i te bez niego. Te drugie z reguły są kawałkiem materiału pokrytym samoprzylepną substancją i spełniają głównie zadanie przytrzymania większego opatrunku. Jeśli chodzi o te pierwsze, czyli o plastry z opatrunkiem, tutaj możemy już wyróżnić kilka ich rodzajów. Najbardziej znanym będą foliowe plastry z opatrunkiem, które najczęściej przyklejamy na palec zadraśnięty podczas różnych kuchennych czynności. Dość podobnym plastrem jest plaster „do cięcia” produkowany na tkaninie, która również może spełniać rolę opatrunku. Z plastrów o odrobinę bardziej „zaawansowanym” charakterze na pewno należy wyróżnić plastry z opatrunkiem chłonnym. Jest to opatrunek, który przywiera do miejsca krwawienia i wchłania nawet czterdzieści pięć razy więcej płynu, niż wynosi waga samego opatrunku. Opatrunek zabezpiecza ranę przed zanieczyszczeniem i brudem, a dodatkowo, mimo tego, że przywiera do krwawiącej rany, nie ma problemu z jego zdjęciem, ponieważ nie przylepia się do gojącej się już rany.

Mam nadzieję, że powyższy przykład przekonał Was, że warto sprawdzić, co znajduje się w naszych apteczkach i poczytać trochę na temat zgromadzonych tam materiałów. Dzięki temu będziemy mogli lepiej zareagować w odpowiedniej chwili i właściwie zabezpieczyć konkretną ranę.